Gdy liczy się każda sekunda, karta ratownicza może uratować życie.

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy zaprosić Pana/Panią do naszego salonu po bezpłatny odbiór tzw. karty ratowniczej dla Pana/Pani samochodu. Karty te są dystrybuowane w ramach ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną i Związek Dealerów Samochodów.

Aby otrzymać bezpłatnie kartę ratowniczą dla Pana/Pani auta wystarczy przyjechać do naszego salonu przy ul. Hynka 2A i zapytać o akcję „karty ratownicze” w recepcji. Salon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach: 9 – 18, w soboty 9 - 15. W przypadku pytań proszę o kontakt:  e-mail: salon@motortest.com.pl , tel. : 22 868-01-23.

Poniżej przedstawiamy informację dlaczego posiadanie karty ratowniczej w samochodzie jest tak ważne:

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

Karta ratownicza to zestandaryzowana informacja, która na kartce w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi, dla służb ratowniczych, elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Karta ratownicza – pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o  6 – 9, często decydujących, minut.  Pozornie zwykła kartka papieru może uratować życie.

Wydrukowaną kartę ratowniczą, po złożeniu umieszcza się za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy. To standardowe miejsce, w którym karty wożą kierowcy w całej Europie. Oprócz karty na przedniej szybie samochodu umieszcza się także specjalną nalepkę informacyjną, dzięki której służba ratownicza będzie wiedzieć, że w samochodzie znajduje się karta ratownicza. Nalepkę informacyjną przykleja się od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby, od strony kierowcy.

Strona internetowa akcji: www.kartyratownicze.pl

Zadbaj o kartę ratowniczą w Twoim samochodzie.